پهلوان‌زاده: ازبرای جذب مربی خارجی که ۶ ماه درون ایران باشد، باید به اندازه کل بودجه فدراسیون خرج کنیم/خادم الشریعه استعدادش را به رخ کشید- اخبار ورزشی – اخبار تسنیم

مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس فدراسیون شطرنج درون گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم ، درمورد مسابقات سریع و برق‌آسای قهرمانی جهان که با کسب دو مدال نقره توسط سارا خادم‌الشریعه همراه بود اظهار داشت: مسابقات درون بهترین شرایط ممکن برگزار شد و روسیه به عنوان مهد شطرنج نشان داد که چه توانایی درون برگزاری اینگونه رویدادها دارد. خوشبختانه هر روز موفقیت جدیدی درون ورزش شطرنج ایران شکل می‌گیرد و ملی‌پوشان ایران نشان دادند که این مسیر همچنان ادامه دارد.

وی افزود: خادم‌الشریعه درون حالی دو مدال نقره کسب کرد و درون مجموع نیز بهترین شطرنج‌باز شد که توانست بالاتر از ورزشکارانی از چین، هند، گرجستان، روسیه و … قرار بگیرد. بودجه بسیاری از این کشورها چند برابر بودجه شطرنج ایران هست ولی ورزشکاران ایران به خوبی استعداد خود را بروز دادند.

رئیس فدراسیون شطرنج درون جواب به این سوال که عاملی اصلی موفقیت خادم‌الشریعه را چه چیز می‌داند، گفت: ازبرای رسیدن به هر موفقیتی چند عامل لازم هست که درصورتیکه هر کدام از آنها نباشد این مدال‌ها کسب نمی‌شود. با این وجود فکر می‌کنم تجربه نقش پررنگ‌تری را گیم می‌کند. خادم‌الشریعه درون مسابقات گرندپری قهرمانی جهان و همچنین رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان با بسیاری از بزرگان شطرنج دنیا روبرو شد و همین مسئله منجر به کسب تجربه شد. این درون حالیست که شرایط رویارویی با این حریفان به راحتی ایجاد نمی‌شود. درون واقع درصورتیکه این تجربه‌اندوزی نبود چنین موفقیتی هم حاصل نمی‌شد. البته باید به نقش حضور درون میدان‌های مختلف و خانواده و سایر مسائل نیز اشاره کرد.

پهلوان‌زاده عنوان کرد: اینکه عنوان می‌شود خادم‌الشریعه درون چند ماه گذشته افت کرده بود را قبول ندارم. وی کمی از سطح اصلی‌اش فاصله گرفت که آن هم بسیار ناچیز بود. خادم‌الشریعه شطرنج‌باز باسوادی هست و این افت و خیزها هم طبیعی هست.

وی درون خصوص شرایط علیرضا فیروزجاه و پرهام مقصودلو درون این رقابت‌ها گفت: متاسفانه چمدان این دو شطرنج‌باز همراهشان به روسیه نرسید و همین مسئله تاثیر منفی زیادی داشت. ما مجبور شدیم این دو شطرنجباز را به سطح شهر ببریم و برایشان پوشش تهیه کنیم که این موضوع بر روی تمرکز آنها تاثیرگذار بود. البته معتقدم موضوع اصلی تجربه این ورزشکاران هست به چه دلیل که آنها جوان هستند. ازبرای مثال علیرضا پیش از رویارویی با مگنوس کارلسن به عنوان بهترین شطرنجباز دنیا درون صدر قسمت برق‌آسا بود ولی شکست مقابل این حریف ضربه بدی به وی زد.

رئیس فدراسیون شطرنج درون قسمت پایانی صحبت‌های خود درمورد جذب مربی خارجی ازبرای ملی‌پوشان شطرنج گفت: این موضوع بستگی به پول و بودجه فدراسیون دارد ما از خدای‌مان هست که بتوانیم یک مربی خارجی را حداقل ۶ ماه درون سال درون ایران داشته باشیم ولی درصورتیکه این کار را بکنیم باید تقریبا به انداره بودجه فدراسیون خرج کنیم که این شرایط وجود ندارد. ما تلاش کرده‌ایم با امکاناتی که داریم و حمایت‌هایی که از سوی مسئولان می‌شویم بهترین شرایط را فراهم کنیم که  خدا را شکر تاکنون نیز موفقیت‌های خوبی کسب شده هست.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *